Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TPS62400DRCT
Dual, Adjustable, 400mA and 600mA, 2.25MHz Step-Down Converter with 1-Wire Interface in QFN
Availability: In Stock
Package Type: VSON-10
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TPS62400DRCT by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TPS62400DRCT
| Part Name | TPS62400DRCT |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 2 |
| Load Regulation | 0.5 %/A |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.9 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 3 (mm) |
| Maximum Output Voltage (V) | 6 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Maximum Switching Frequency | 2500 kHz |
| Output Type | Adjustable |
| Height | 0.9 (mm) |
| Efficiency | 95 (%) |
| Length | 3 (mm) |
| Package Type | SON |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Output Voltage (V) | 0.6 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 2.5 V |
| Maximum Output Current (A) | 600 (mA) |
| Pin Count | 10 |
| Maximum Input Voltage (V) | 6 V |
| Regulator Function | Buck Controller |
Inventory for the TPS62400DRCT by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
869
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
95
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
109,090
|
895 x $0.34
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
1,999
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TPS62400DRCT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.